Szabla pojedynkowa – treningi

Opublikowane przez Bartosz Starko w dniu

Szabla - trening w palcaty
„Palcaty” Julian Maszyński (1847-1901)

Szabla jest niezwykle wszechstronnym orężem. Sięgano po nią nie tylko w czasie bitwy, ale również podczas szermierczych pojedynków honorowych.

Już od najmłodszych lat młodzi szlachcice oddawali się zabawie walki w palcaty rywalizując między sobą. Dzięki temu mogli posiąść biegłość w posługiwaniu się tą bronią.

Jędrzej Kitowicz tak opisuje bicie się w palcaty: „Drugą zabawą podczas rekreacji były kije, zwane palcatami, w które pojedynkowali się studenci dwaj a dwaj ze sobą. Ten sposób wielce był potrzebny dla stanu osobliwie szlacheckiego, jako wprawiający młódź do zręcznego w swoim czasie używania szabli, którą nasi przodkowie na wojnach najwięcej dokazywali.”

Szabla – broń pojedynkowa

Potwierdzenie, że szabla była bronią pojedynkową znajduje się w licznych fragmentach siedemnastowiecznych pamiętników. Wynika z nich również, iż większość starć na szable dotyczy walki pieszej.

Pojedynek Odlanickiego z Szumski
„… wezwał mię Pan Krzysztof Szumski, marikuta, towarzysz nasz, sam będąc winien, na pojedynek, z którym pociąwszy się, dałem mu raz w łeb dobrze, że aż kulka wywrócił i kostki ze łba potem wybierał…”

Pojedynek Zeznowicza z Sapiehą
„… tegoż dnia Zeznowicz Starosta Orszański w pojedynku rękę odciął Tomaszowi Sapieże…”

Szabla – program nauczania

Na treningach szermierki z użyciem szabli, staramy się przybliż tę zapomnianą sztukę walki. Skupiamy się przede wszystkim na nauczaniu skutecznych technik, które mogły mieć miejsce zarówno w pojedynku jak i w bitwie. Program nauczania oparty jest o metodykę współczesnej szermierki, jednak z położeniem nacisku na zasadę „primum vivere”, czyli „przede wszystkim przeżyć”. W nauczaniu korzystamy również z podręczników i regulaminów wojskowych dotyczących walki tym orężem, które licznie zaczęły powstawać w XIX wieku.

GRUPA POCZĄTKUJĄCA

Na treningach grupy początkującej skupiamy się na nauczaniu podstawowych aspektów szermierki szablą. Między innymi na prawidłowym sposobie trzymania i prowadzenia broni, poruszania się w walce i kontrolowania dystansu. Poza tym adepci nauczą się również wykonywania prostych technik i założeń taktycznych.


Harmonogram zajęć znajduje się tutaj.