Rapier ze sztyletem

Wprowadzenie

Rapier z lewakiem - Ridolfo Capo Ferro
Rapier z lewakiem – Ridolfo Capo Ferro

Rapier to jednoręczna broń bojowa i pojedynkowa. Wyewoluował bezpośrednio z miecza i używano go w Europie Zachodniej od początku XVI do końca XVIII wieku. Nadawał się zarówno do zadawania cięć jaki i pchnięć, ponieważ charakteryzował się długą, zawsze obosieczną głownią zakończoną ostrym sztychem. Wraz z rapierem, w drugiej ręce, często używano puklerza służącego do obrony lub sztyletu tzw. lewaka mogącego służyć również do ataku. Ciekawostką jest to, iż podczas walki w drugiej ręce mogły się także znaleźć zupełnie inne przypadkowe przedmioty, a które mogły pomóc szermierzowi w prowadzeniu starcia, np. peleryna, płaszcz, kapelusz czy nawet pas.

Wspomniany wyżej lewak początkowo charakteryzował się szeroką głownią i prostym, długim jelcem. Jego wygląd jednakże bardzo szybko ewoluował w celu lepszej ochrony dłoni szermierza. Dlatego z czasem tworzono go w identyczny sposób jak rapier. Lewaka używano głównie do obrony, ale w sytuacji zwarcia mógł on także zostać użyty w celach ofensywnych. Niekiedy lewaki przyjmowały bardzo ciekawe formy, które były wyposażone w ząbkowane głownie czy też haki umożliwiające przejęcie kontroli nad bronią przeciwnika lub nawet jej złamanie.

W dzisiejszych czasach dzięki nowoczesnym ochraniaczom możemy wskrzesić ducha dawnych pojedynków rapierowych i chociaż przez chwilę poczuć się jak bohaterowie książek Aleksandra Dumas.

Program nauczania

Na treningach uczymy posługiwania się samym rapierem jak i też prowadzenia walki przy użyciu rapiera i sztyletu. Nauczanie opieramy na traktatach włoskich Mistrzów epoki renesansu m.in. Ridolfo Capo Ferro da Cagli i Salvatora Fabris oraz na współczesnej metodyce sportowej.

RAPIER – GRUPA POCZĄTKUJĄCA

Zajęcia przeznaczone są dla osób zupełnie początkujących. Uczestnicy zajęć nauczą się podstawowej pracy nóg i kontroli dystansu w czasie walki, prawidłowego prowadzenia broni oraz wykonywania podstawowych natarć i działań obronnych.

Minimalne wymagania sprzętowe: po około 3-4 miesiącach od rozpoczęcia treningów należy zaopatrzyć się w maskę szermierczą (350 N lub 1600 N), kurtkę szermierczą, gorget i lekkie rękawice ochronne. Mężczyźni dodatkowo powinni posiadać ochraniacz krocza (suspensor), a kobiety szermierczy ochraniacz piersi.

Do treningów zapewniamy uczestnikom broń stalową.

RAPIER ZE SZTYLETEM – GRUPA ZAAWANSOWANA

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które posiadają już podstawowe umiejętności zdobyte na zajęciach rapiera oraz dysponują własną bronią oraz pełnym sprzętem ochronnym umożliwiającym ćwiczenia w pełnym kontakcie. Na zajęciach adepci zgłębią tajniki prowadzenia walki za pomocą dwóch broni oraz rozwiną zdobyte uprzednio umiejętności techniczne i taktyczne. Ponadto, osoby zainteresowane rywalizacją, zostaną przygotowane do walki we współczesnych turniejach sportowych.

Minimalne wymagania sprzętowe: własna broń stalowa, maska szermiercza 350 N wraz z nakładką i dodatkową osłoną potylicy oraz karku, kurtka szermiercza (przeszywanica), gorget, lekkie rękawice ochronne, twarde ochraniacze kolan. Mężczyźni dodatkowo powinni posiadać ochraniacz krocza (suspensor), a kobiety szermierczy ochraniacz piersi.

Wymagania sprzętowe do udziału w sparingach z bronią stalową: własna broń stalowa, maska szermiercza trenerska z atestem FIE 1600 N wraz z nakładką i dodatkową osłoną potylicy oraz karku, kurtka szermiercze (przeszywanica), gorget, spodnie szermiercze, lekkie pikowane rękawice ochronne, twarde ochraniacze łokci, kolan i goleni. Mężczyźni dodatkowo powinni posiadać ochraniacz krocza (suspensor), a kobiety szermierczy ochraniacz piersi.

Facebook
Facebook
Instagram