Rapier z lewakiem

Rapier z lewakiem - Ridolfo Capo Ferro
Rapier z lewakiem – Ridolfo Capo Ferro

Rapier to jednoręczna broń bojowa i pojedynkowa. Wyewoluował bezpośrednio z miecza i używano go w Europie Zachodniej od początku XVI do końca XVIII wieku. Nadawał się zarówno do zadawania cięć jaki i pchnięć, ponieważ charakteryzował się długą, zawsze obosieczną głownią zakończoną ostrym sztychem. Wraz z rapierem, w drugiej ręce, często używano puklerza służącego do obrony lub tzw. lewaka mogącego służyć również do ataku. Ciekawostką jest to, iż podczas walki w drugiej ręce mogły się także znaleźć zupełnie inne przypadkowe przedmioty, a które mogły pomóc szermierzowi w prowadzeniu starcia, np. peleryna, płaszcz, kapelusz czy nawet pas.

Wspomniany wyżej lewak to rodzaj sztyletu, który początkowo charakteryzował się szeroką głownią i prostym, długim jelcem. Jego wygląd jednakże bardzo szybko ewoluował w celu lepszej ochrony dłoni szermierza. Dlatego z czasem tworzono go w identyczny sposób jak rapier. Lewaka używano głównie do obrony, ale w sytuacji zwarcia mógł on także zostać użyty w celach ofensywnych. Niekiedy lewaki przyjmowały bardzo ciekawe formy, które były wyposażone w ząbkowane głownie czy też haki umożliwiające przejęcie kontroli nad bronią przeciwnika lub nawet jej złamanie.

W dzisiejszych czasach dzięki nowoczesnym ochraniaczom możemy wskrzesić ducha dawnych pojedynków rapierowych i chociaż przez chwilę poczuć się jak bohaterowie książek Aleksandra Dumas.

Rapier z lewakiem program nauczania

Na treningach uczymy posługiwania się samym rapierem jak i też prowadzenia walki przy użyciu rapiera i lewaka. Nauczanie opieramy na traktatach włoskich Mistrzów epoki renesansu m.in. Ridolfo Capo Ferro da Cagli i Salvatora Fabris oraz na współczesnej metodyce sportowej.

RAPIER – GRUPA POCZĄTKUJĄCA

Zajęcia przeznaczone są dla osób zupełnie początkujących. Uczestnicy zajęć nauczą się podstawowej pracy nóg i kontroli dystansu w czasie walki, prawidłowego prowadzenia broni oraz wykonywania podstawowych natarć i działań obronnych.