Trenerzy – kadra
Trenerzy Szkoły Fechtunku Gryf są wykwalifikowanymi Trenerami II klasy Polskiego Związku Szermierczego, a także pasjonatami Dawnych Europejskich Sztuk Walki.
Bartosz Starko
Trener II klasy szermierki sportowej Polskiego Związku Szermierczego. Pasjonat i instruktor Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Zawodnik z wieloletnim doświadczeniem. Od ponad ćwierćwiecza związany z szeroko rozumianymi sztukami walki.
Miłośnik i badacz średniowiecznych i renesansowych traktatów szermierczych. Uczestnik licznych seminariów skupiających się na rozwijaniu kompetencji interpretacji źródeł historycznych. Współautor pracy badawczej dotyczącej średniowiecznych i renesansowych nauk walki puginałem według niemieckich traktatów szermierczych – A Survey of Dagger Teachings Among Medieval and Renaissance German Fight Books
Specjalizuje się w nauczaniu walki długim mieczem z okresu XIV-XVI wieku według nauk Mistrza Johannesa Liechtenauera – Kunst des Fechtens, a także walki szablą oraz szpadą, kładąc nacisk na zasadę „primum vivere”, czyli „przede wszystkim przeżyć”. Prowadzi również zajęcia ogólnorozwojowe z elementami szermierki dla dzieci w wieku 7-12 lat.
W pracy szkoleniowej kładzie nacisk przede wszystkim na zaszczepieniu w podopiecznych zamiłowania do aktywności fizycznej i doskonaleniu sprawności, rozwijaniu poczucia własnej wartości, nabywaniu dobrych nawyków zdrowotnych, a także na przekazywaniu pasji do Dawnych Europejskich Sztuk Walki oraz szermierki.
Krzysztof Kozak
Trener II klasy Polskiego Związku Szermierczego. Wieloletni instruktor Dawnych Europejskich Sztuk Walki w bielskiej sekcji SDESW ARMA-PL. Instruktor wspierający w Młodzieżowym Klubie Szermierki Dawnej – Szampierz w Warszawie.
Zawodowo jest trenerem personalnym zajmującym się szeroko pojętym treningiem siłowym, przygotowaniem motorycznym w sportach walki oraz treningiem medycznym. Stale uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach, gdzie poszerza swoje kompetencje z zakresu metodyki treningu sportowego, dietetyki sportowej i klinicznej oraz suplementacji.
Szermierczo specjalizuje się w nauczaniu walki długim mieczem na podstawie nauk Mistrza Johannesa Liechtenauera, czerpiąc przy okazji z doświadczeń i metodyki szermierki sportowej oraz rapiera na podstawie włoskich traktatów renesansowych i współczesnej metodyki sportowej.
W nauczaniu szczególny nacisk kładzie na przygotowanie zawodników do udziału w rywalizacji sportowej oraz prewencję kontuzji.
Michał Wiesner
Miłośnik historii starożytności i wczesnego średniowiecza oraz sztuk walki.
Od 2006 r. zajmuje się rekonstrukcją historyczną. Działa w grupie rekonstrukcji historycznej Bielska Drużyna Najemna Svantevit. W ramach rekonstrukcji historycznej skupia się na badaniu niuansów walki bronią z okresu IX-X wieku z terenów Europy. Pasjonat szermierki mieczem i tarczą jak i bronią drzewcową.
W latach 2008-2012 amatorski zawodnik trójboju siłowego startujący jako reprezentant akademickiej sekcji sportowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
W 2011 r. wraz z innymi pasjonatami szermierki historycznej rozpoczynał przygodę z DESW (Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki). Obecnie jest członkiem bielsko-bialskiego środowiska HEMA. Od 2023 r. jest instruktorem Szkoły Fechtunku Gryf i prowadzi zajęcia z walki mieczem i tarczą oraz mieczem i puklerzem.
Od 2016 r. zawodnik DESW. Startował w kategoriach miecza długiego, szabli oraz miecza i puklerza. Wielokrotny medalista zawodów mających miejsce w Polsce oraz za granicą. Od 2020 roku skupia się na zgłębianiu techniki walką mieczem i puklerzem.
W podejściu do prowadzonych zajęć skupia się na indywidualnym i funkcjonalnym rozwoju umiejętności szermierczych.
Dane kontaktowe członków kadry Szkoły Fechtunku Gryf znajdziesz na stronie – trenerzy kontakt.