Długi miecz Kunst des Fechtens

Opublikowane przez Bartosz Starko w dniu

Johannes Liechtenauer - długi miecz Kunst des Fechtens Blossfechten
Johannes Liechtenauer
Cod. 44.A.8 (1452)

Długi miecz zyskał popularność w XIV-XV wieku, kiedy zaczęły powstawać podręczniki i traktaty szermiercze dotyczące sztuki walki tą bronią.

Obecnie, wiele osób kojarzy miecz długi jako broń ciężką, nieporęczną i uniemożliwiającą finezyjną walkę. Nie do końca wiadomo dlaczego oręż ten obrósł w takie mity. Wystarczy jednak zapoznać się ze średniowiecznymi manuskryptami opisującymi niezwykle wyszukane i skuteczne sposoby walki długim mieczem, aby przekonać się o niesłuszności powyższych twierdzeń.

Najpopularniejszą tradycję dotyczącą walki długim mieczem – Kunst des Fechtens, przypisuje się niemieckiemu Mistrzowi Johannesowi Liechtenauerowi. Nauki te zostały spisane za pomocą mnemonicznych, sekretnych wersetów – merkverse. Zrozumieć je mogli tylko nieliczni, gdyż Mistrz nie chciał by jego sztuka stała się powszechnie dostępna.

Długi miecz KdF – program nauczania

Na treningach Kunst des Fechtens Johannesa Liechtenauera, skupiamy się na Blossfechten, czyli walce długim mieczem bez opancerzenia. Umiejętność posługiwania się długim mieczem była niezwykle ważna w pojedynkach oraz w samoobronie. Program nauczania oparty jest głównie o traktaty Sigmunda Ringecka, Pseudo-Petera von Danzig, Jude Lew oraz Kodeks Norymberski.

GRUPA POCZĄTKUJĄCA

Zajęcia przeznaczone dla początkujących szermierzy, na których skupiamy się na nauczaniu podstawowych zasad szermierki długim mieczem bez opancerzenia. Adepci nauczą się prawidłowego sposobu trzymania i prowadzenia broni, poruszania się, a po pewnym czasie także pięciu sekretnych uderzeń w ich najprostszej formie.

GRUPA ZAAWANSOWANA

Zajęcia przeznaczone dla szermierzy, którzy posiadają już umiejętności z grupy początkującej. Na treningach zaawansowanych Kunst des Fechtens nacisk kładziemy na nauczanie bardziej rozwiniętych koncepcji techniczno-taktycznych przedstawionych w źródłach. Uczniowie poznają tajniki pracy na żelazie, rozbrojeń, rzutów przeciwnikiem, a także wielu innych zastosowań długiego miecza.

Harmonogram zajęć znajduje się tutaj.

Facebook
Facebook
Instagram