ŚKUNKS 2019

Śląska Konfrontacja Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego.

W miniony weekend, w dniach 25-26.05.2019, udaliśmy się do Rybnika, gdzie miała miejsce jedenasta edycja najstarszej, nieprzerwanie odbywającej się imprezy dla miłośników dawnego fechtunku – ŚKUNKS. Co roku organizatorem imprezy są członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki Vectir, którzy jak zwykle przygotowali dla uczestników sporo niespodzianek.

ŚKUNKS 2019
Uczestnicy ŚKUNKS 2019

Dzień pierwszy

W sobotę zaraz po rejestracji oraz przywitaniu przybyłych szermierzy odbyły się dwa dwugodzinne warsztaty tematyczne.
Pierwszy z nich przedstawiał różne wariacje techniki Twerhaw z użyciem długiego miecza według Cod.44.A.8, a prowadzącym był Andrzej Ciemniak z Freifechter Cieszyn. Drugi warsztat przeprowadził Antoni Olbrychski z Akademii Szermierzy, a tematem przewodnim było zastosowanie postawy szablowej Hanging Guard.

Następnym punktem programu, zaraz po zasłużonej przerwie obiadowej, był eksperymentalny, drużynowy turniej Golem Wars w pełnym Bloss (walka bez opancerzenia). W zmaganiach wzięło udział osiem par szermierzy, a w każdej z nich wybrany został bezwolny golem oraz jego mistrz. Zabawa polegała na naprzemiennym wykonywaniu poleceń swoich mistrzów przez golemy, aż do otrzymania trafienia przez jednego z nich. Ta nowa i oryginalna formuła konfrontacji spodobała się uczestnikom i sprawiła sporo frajdy.

Tegorocznego ŚKUNKS’a odwiedzili członkowie Laborec – Stowarzyszenia Laboratorium Rekonstrukcji Historycznych. Każdy uczestnik mógł się poddać różnym testom, w tym testowi wydolnościowemu. Miał on na celu odpowiedzieć na pytanie: po ilu płytkich ranach dana osoba byłaby w stanie zachować zdolność do walki?

Kolejny w harmonogramie był Turniej Form, w którym szermierze prezentowali interpretacje historycznych technik opisanych w dawnych podręcznikach fechtunku.

Samym wieczorem wszyscy otrzymali ponad dwie godziny na wymianę doświadczeń i dyskusje na Ryneczku Wiedzy, a także wolne sparingi z użyciem różnorakiej broni białej.

Zgodnie ze ŚKUNKS’ową tradycją na koniec dnia zorganizowano integracyjnego grilla, na którym nie mogło zabraknąć szermierczych dysput.

Dzień drugi

Niedziela rozpoczęła się lubianym przez wszystkich Turniejem Cięcia w nowej odsłonie. Uczestnicy współzawodniczyli w trzech konkurencjach, gdzie kryterium skuteczności było zadawanie celnych cięć oraz pchnięć kordem, mieczem oraz włócznią.

Przed Fechtschule, które było ostatnią atrakcją ŚKUNKS 2019, członkowie SDESW Vectir wręczyli pamiątkowe tabliczki ojcom założycielom Stowarzyszenia.

Impreza zakończyła się nagrodzeniem zwycięzców wszystkich turniejów oraz pożegnaniem uczestników. Jednym ze sponsorów nagród była firma Poker Armory z Bielska-Białej, której współwłaściciel należy do Szkoły Fechtunku Gryf.

Na tegorocznym, dość starym już ŚKUNKS’ie atrakcji nie zabrakło, gdyż organizatorzy wykazali się nie lada pomysłowością i zaangażowaniem.

Już teraz czekamy na kolejną edycję, na której z pewnością się pojawimy. 🙂