O nas

Szkoła Fechtunku Gryf jest bezpośrednią kontynuacją działalności bielskiej sekcji Stowarzyszenia na Rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL założonej w 2011 roku.

Zajmujemy się nauczaniem fechtunku historycznego z naciskiem na długi miecz, szablę oraz rapier z lewakiem. Czuwamy również nad rozwijaniem u podopiecznych cech motorycznych potrzebnych w walce, takich jak: siła, zręczność, szybkość, i wytrzymałość.

Jak to się zaczęło?

Początki naszej fascynacji fechtunkiem historycznym sięgają czasów, gdy byliśmy jeszcze uczniami tego samego liceum w Bielsku-Białej. Postanowiliśmy wtedy, że zajmiemy się rekonstrukcją historyczną i wstąpimy do bractwa rycerskiego, by nauczyć się walki bronią białą. Przygoda w bractwie rycerskim nie była zbyt długa, jednak odcisnęła na nas swoje piętno. Kilka lat później wzięliśmy udział w założeniu bielskiej sekcji Stowarzyszenia ARMA-PL, które zajmuje się rekonstrukcją historyczną Dawnych Europejskich Sztuk Walki.

Przez lata braliśmy udział w wielu warsztatach poświęconych rekonstrukcji Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Startowaliśmy również w krajowych zawodach szermierki historycznej, gdzie zdobywaliśmy liczne trofea. Wiele czasu poświęciliśmy pracy badawczej związanej z interpretacją średniowiecznych traktatów szermierczych.

Obok naszej fascynacji rekonstrukcją sztuk walki, pojawiło się również zainteresowanie współczesną szermierką oraz sportową metodyką treningową. Poszerzanie zainteresowań i horyzontów skutkowało uzyskaniem w 2016 roku tytułu Instruktora sportu z zakresu szermierki. Natomiast dwa lata później tytułu Trenera II klasy za zakresu szermierki, po uprzednim zakończeniu podyplomowych studiów na AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Szkoła Fechtunku Gryf - logo

Szkoła Fechtunku Gryf

Nasza wiedza i doświadczenie jest fundamentem, na którym powstała Szkoła Fechtunku Gryf. Naszym celem jest popularyzacja zarówno szermierki historycznej jak i szermierki sportowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z szermierką, to skontaktuj się z nami.